artsquad.pl

Codzienna porcja wiadomości z Polski i ze świata

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wiele osób zastanawia się czy aby na pewno potrzebuje zatrudniać księgową, żeby jego firma była w dobrych rękach.

W tym artykule postaram się przedstawić kilka faktów na temat biur rachunkowych i plusów, które przemawiają za biurem rachunkowym oraz to na co należy zwrócić uwagę wybierając takie biuro.

Plusy biura rachunkowego

Pierwsza sprawa o której należy pomyśleć to wielkość biura z którym podpisujemy umowę. Czasami możemy zostać skuszeni niską ceną i podpisać umowę z biurem rachunkowym, które prowadzone jest przez jedną osobę. To błąd. Jeśli jedna osoba prowadzi księgowość dla kilku podmiotów i zdarz się tak, że zachoruje, lub wyjedzie na wakacje to może jej zabraknąć wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Lepiej wybierać biura w których pracują co najmniej trzy lub cztery osoby.

 

 

Druga sprawa na którą należy zwrócić uwagę to jest odpowiedzialność biura i to czy posiada ubezpieczenie. Na rynku cały czas możemy znaleźć biura księgowe, które w umowie mają zapisane, że za nic nie ponoszą odpowiedzialności. Inna sprawa to ubezpieczenia – teoretycznie obowiązkowe. W praktyce nie zawsze biuro rachunkowe je posiada. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić czy biuro posiada obowiązkowe ubezpieczenie oraz na jaką kwotę jest ono opłacane. Wysokość ubezpieczenia ważna jest w sytuacji, kiedy operujemy fakturami na wysokie kwoty.

Kolejnym elementem na który zwracamy uwagę podczas wybierania biura rachunkowe to czy biuro będzie nas reprezentowało przed Urzędem Skarbowym. Dobre biura księgowe zawsze reprezentują klienta przed US.

Dobre biura księgowe zawsze przygotowują rozliczenia do US czy ZUS z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli rozliczyć mamy się powiedzmy 25 dnia każdego miesiąca to biuro księgowe powinno przygotować wszystkie rozliczenia najpóźniej do 15 dnia miesiąca. Pozwoli nam to przygotować odpowiednią sumę pieniędzy na potrzebne składki. Gorsze biura zwlekają z tymi informacjami nawet do ostatniego dnia.

Wykształcenie i egzaminy

Innym ważnym faktem na które niektóre osoby zwracają uwagę jest to czy osoby prowadzące biuro rachunkowe są po odpowiednich szkołach i czy przeszły odpowiednie egzaminy. Warto wiedzieć, że kilka lat temu zawód „księgowa” został uwolniony i żeby prowadzić biuro księgowe nie trzeba być wykształconym w tym kierunku. Biuro rachunkowe może założyć każdy. Warto o tym pamiętać i ewentualnie sprawdzić kompetencje osoby bądź osób prowadzących biuro.

Warto także sprawdzić w jakiej odległości jest od nas biuro z którym zamierzamy współpracować. Nikomu nie będzie chciało się jechać na drugi koniec miasta, żeby dowieźć wszystkie niezbędne rachunki i dokumenty. Warto wybrać biuro, które jest blisko nas.

Niektóre biura rachunkowe same przyjeżdżają do klienta po komplet dokumentów. Przeważnie jest to usługa dodatkowo płatna, ale warto ją rozważyć jeśli nie mamy czasu na jeżdżenie po mieście.

Podsumowanie

Wybierając biuro rachunkowe należy zastanowić się na czym nam zależy. Sprawdzić wykształcenie właścicieli. Sprawdzić czy biuro posiada ubezpieczenie. Określić czy jest w odpowiedniej odległości od siedziby naszej firmy. Warto także przejrzeć opinie w internecie na temat wybranego biura.