artsquad.pl

Codzienna porcja wiadomości z Polski i ze świata

Ogrody pod dachem

W krajach o łagodnym klimacie przy projektowaniu domu zawsze przeznacza się sporo miejsca na wewnętrzny ogród. Również u nas w budynkach firmowych i prywatnych coraz częściej widujemy tego typu rozwiązania.


Wewnętrzne ogrody najlepiej przykrywać szklanym dachem. Czasami urządza się je w pobliżu dużych okien lub w holu, tak aby droga do pomieszczeń w głębi budynku wiodła wśród roślin. Podobne ogrody można skonstruować w formie wielopoziomowych tarasów (co powiększa wizualnie przestrzeń w domu) bądź też wybudować niewielkie kwietniki oddzielające np. salon od jadalni.


Projekty i budowa


W budynku mieszkalnym można urządzić jeden duży ogród o powierzchni 25 – 50 m² lub kilka mniejszych, każdy zajmujący co najmniej 5m². Kwiaty sadzimy w wymurowanych lub przenośnych pojemnikach.
O doborze gatunków do wewnętrznego ogrodu trzeba pomyśleć już w fazie projektowania domu. Dopiero w zależności od rozmiarów i wymagań roślin można zaprojektować odpowiednio głęboki pojemniki (co najmniej 50 – 70 cm). Do ich budowy najlepiej użyć betonu zbrojonego i zabezpieczyć go przed wilgocią substancjami konserwującymi.

W ogrodzie wewnętrznym musi być ciepło (18 – 25°C), powinna też panować wysoka wilgotność powietrza. W ciepłych krajach podobne warunki zapewnia miejscowy klimat. Natomiast w Polsce takie pomieszczenia trzeba ogrzewać. Pojemniki najlepiej umieszczać z dala od grzejników c.o., aby uniknąć wysuszenia powietrza wokół roślin. Dodatkowo warto podwyższyć wilgotność powietrza za pomocą nawilżaczy automatycznych.


W otoczeniu obrazów i rzeźb


Ogrody wewnętrzne są także doskonałym miejscem do eksponowania dzieł sztuki i rzeźb. Niektóre z nich można obsadzić pnączami, np. fikusem drobnym (Ficus pumila), który po pewnym czasie je obrasta, tworząc malownicze kompozycje.


Co i jak posadzić


Do wewnętrznego ogrodu dociera zazwyczaj światło rozproszone, dlatego wybór roślin trzeba raczej ograniczyć do gatunków cienioznośnych. Do wspólnych pojemników należy dobierać rośliny o podobnych wymaganiach. Warto też pamiętać o zasadach kompozycji.
Najbardziej wyrazisty akcent roślinny powinny stanowić duże egzemplarze palm czy dracen i silnie rozrastające się pnącza: filodendrony lub syngonium. Spośród roślin średniej wysokości, tworzących niższe piętro, można posadzić różne odmiany skrzydłokwiatów, aspidistrę i wiele innych. Niektóre z nich, jak np. paprocie tropikalne lub storczyki, można podwieszać pod dachem w plastikowych lub ażurowych donicach.
Rolę roślin okrywowych w wewnętrznych ogrodach odgrywają przede wszystkim pilee (Pilea) oraz solejrolia (Soleirolia) o maleńkich ciemnozielonych listkach.