artsquad.pl

Codzienna porcja wiadomości z Polski i ze świata

Przewodnik po badaniach geologicznych

Budowa domu to złożone przedsięwzięcie. Inwestycja powinna zostać zaprojektowana w sposób, który będzie gwarantował jej trwałość przez kolejne dekady. Pomocne może być w tym sporządzenie badań przez geologa. Kto musi je wykonać? W czym pomagają? O wszystkim dowiesz się z tego tekstu.

Po co wykonuje się badania gruntu?

Projekt inwestycji powinien być dopasowany do warunków geologicznych istniejących na danym terenie. Badania geologiczne wykonuje się po to, żeby poznać profil podłoża na placu budowy. Rozpoznanie terenu pozwala na odpowiednie dostosowanie technologii wykonania fundamentów do wymogów gruntowych na danym terenie. Błąd popełniony na tym etapie może skutkować negatywnymi skutkami w przyszłości. Konsekwencją może być osiadanie budynku, pękanie murów lub podobne uszkodzenie konstrukcji budynku w przyszłości. Koszt naprawy potencjalnych uszkodzeń może znacznie przewyższyć wydatki związane z wykonaniem ekspertyzy geologicznej.

Kto musi wykonać badania?

Wielu inwestorów wychodzi z założenia, że badania gruntu nie są potrzebne. Prawo jednoznacznie nie nakłada obowiązku wykonywania takich badań. Wynika to z faktu, że większość gruntów w Polsce jest w stanie zapewnić odpowiednią nośność dla inwestycji. Czasem jednak dobre rozpoznanie podłożamoże okazać się niezbędne na etapie sporządzania projektu. Badania geologiczne mogą sugerować zastosowanie potrzebnych rozwiązań konstrukcyjnych. Geolog może okazać się więc niezbędny w całym procesie budowlanym.

Jak wyglądają badania gruntu?

Badania na działce budowlanej wykonuje uprawniony geolog. Cała procedura trwa zazwyczaj kilka godzin. Badania polegają na wykonaniu odwiertów w wybranych miejscach działki. Odwierty mają głębokość kilku metrów. Następnie w miejsca odwiertów wprowadzana jest sonda. Na tej podstawie dostarczane są informacje o strukturze gruntu i rodzaju podłoża. Rozpoznanie podłoża może przyczynić się do wykrycia wód gruntowych istniejących na terenie działki. Ile kosztują badania? Ich całkowity koszt zależny jest od lokalnych warunków. Nie powinien przekroczyć jednak trzech tysięcy złotych.